„Só és kovász a közéletben” – Milyen a keresztény politikus ma?

„A politika a szeretet legmagasabb rendű formája.”

(XVI. Benedek pápa – Chiara Lubichnak írt levelében)

A közélet sokak számára ma inkább háborús terep, mint közjóért végzett szolgálat. Kíméletlen szóhasználat, karaktergyilkosságok, gyanúsítások, hatalmi játszmák váltják egymást, s mindeközben az emberi méltóság és lelkiismereti tisztaság gyakran háttérbe szorul. A politikai tér „kemény világ” – de épp ebben a keménységben válik különösen fontossá a keresztény tanúságtétel.

Ebben a világban a keresztény politikus nem díszlet, nem PR-eszköz, hanem jel. Só, amely ízt ad. Kovász, amely alakít. És legfőképp ember, aki nem ideológiát képvisel, hanem evangéliumi látást próbál becsatornázni a társadalmi folyamatokba.

A politika mint keresztény hivatás

A II. Vatikáni Zsinat világosan fogalmaz: „A politikai közösség és az Egyház egymástól függetlenek és autonómok, mindegyik a maga területén. De az ember személyének szolgálatára mindkettő azonos célt követ: a közjó előmozdítását.” (Gaudium et Spes, 76)

Ebből a teológiai látásból következik, hogy a politika nem öncélú hatalomgyakorlás, hanem az evangéliumi emberkép világában is értelmezhető hivatás. Ferenc pápa Fratelli Tutti enciklikája így ír: „A politikai szeretet a legnemesebb szeretetformák egyike, mert a közösség egészét szolgálja.” (FT 180)

Ezért a keresztény politikus nem csupán jogalkotó vagy stratégiai döntéshozó, hanem olyan ember, aki a hatalom struktúráin keresztül a személyt szolgálja. Minden döntés mögött arcot lát. Nem statisztikai csoportokat, hanem emberi méltóságot.

Tanúságtétel, nem címke

A mai közélet világában nem ritka, hogy a „keresztény” szó politikai díszletté válik. Kampányeszköz, identitásjelzés, néha üres hivatkozás. De mitől keresztény valójában egy politikus? „A keresztény politikust nem az teszi kereszténnyé, hogy állandóan hangoztatja hovatartozását, hanem az, hogy valóban Krisztus szerint él: van élő kapcsolata Istennel, tartozik egy közösséghez, és nem a pártprogramot tartja elsődleges iránytűnek, hanem a tízparancsolatot, amit nemcsak vall, hanem meg is valósít a hétköznapokban.” (ML 2025)

A hitelesség itt válik kulcskérdéssé. Ferenc pápa Evangelii Gaudium buzdításában figyelmeztet: „A politikus hivatása nem a hatalomgyakorlás, hanem az igazságosság és a közjó kultúrájának építése.” (EG 205) Ez a kultúra nem érhető el pártszlogenekkel, hanem belső megtérés, állandó lelkiismeret-vizsgálat és közösségi elköteleződés révén formálódik.

Durvuló közélet – sebezhető ember

Nem szabad elfelejtenünk, hogy a politikus is ember. Lelki életének dinamikái – a döntéskényszer, a nyilvánosság nyomása, a konfliktuskezelés, a magány – mind súlyosan próbára teszik az integritását. XVI. Benedek pápa 2005-ös homíliájában hangsúlyozta: „A politika nemcsak struktúra, hanem személyes kockázat. Aki benne van, a lelki egészségével fizethet, ha nincs belső forrása.”

A pasztorálpszichológiai kísérés ebben kiemelten fontos. A politikus – különösen a keresztény politikus – fokozottan rászorul arra, hogy legyen lelkivezetője, legyen közössége, legyen csendje. Legyen helye, ahol nem a szavazatok száma, hanem a személy mélysége számít. Mert ha a belső világ kiüresedik, a döntések is kiüresednek.

Mit tehet ma egy keresztény politikus?

Ebben a zaklatott és polarizált világban a keresztény politikus hivatása elsősorban jelenlét. Nem harsányabb jelenlét – hanem hitelesebb. Egy jelenlét, amely nem ideológiából él, hanem az imádságból. Nem elválaszt, hanem kapcsolatot teremt. Nem támad, hanem épít. Nem fél a csöndtől, és nem ijed meg attól, ha egy döntés éppen nem népszerű.

A keresztény politikus nem azzal tanúságtevő, hogy tökéletes, hanem azzal, hogy hűséges. A szavaiban, a tekintetében, a szavazásaiban, az emberekhez való viszonyulásában. A megbocsátás képességében. Abban, hogy képes nemet mondani, ahol kell és igent, ahol érdemes.

 Világosság a világban

„Ti vagytok a világ világossága” – mondja Jézus. Ez a mondat nemcsak a szenteknek szól, hanem minden hívő embernek, aki kilép a templom falain túlra. A keresztény politikus számára ez a világosság nem uralkodás, hanem szolgálat. Nem különállás, hanem küldetés. Nem vélemény, hanem tanúságtétel.

A közélet akkor válik emberibbé, ha több benne az ember és akkor lesz igazságosabb, ha több benne a Lélek. A keresztény politikus hivatása, hogy e kettőt – emberséget és Lelket – újra összehozza.

Hivatkozások:

II. Vatikáni Zsinat: Gaudium et Spes (GS), 36., 76.

Ferenc pápa: Evangelii Gaudium (EG), 205.; Fratelli Tutti (FT), 154., 180.

XVI. Benedek pápa: Deus Caritas Est (DCE), 28.; Homília, 2005. április 24.

II. János Pál pápa: Veritatis Splendor (VS), 58.

Compendium of the Social Doctrine of the Church (CSDC), 565.

László atya

Fotó: Vatican Media

Megosztás